Informujemy, że ZSP nr1 w Wałbrzychu bierze udział w Akcji informacyjno – edukacyjnej Promocja szczepień ochronnych „Zaszczep się przeciw COVID 19! Dla siebie i dla mnie!” organizowaną przez Powiatową Stację Sanitarno–Epidemiologiczną w Wałbrzychu.

I. Założenia akcji

Szczepienia są jednym z największych osiągnięć medycyny. Dzięki nim zniknęła ospa prawdziwa . Wiele groźnych chorób zakaźnych a nawet niektóre nowotwory udaje się dzięki szczepieniom ograniczyć. Dzięki szczepieniom dzieci mają bezpieczne dzieciństwo, a dorośli szansę na dłuższe życie.

Szczepiąc dzieci i dorosłych, zapewniamy im najskuteczniejszą ochronę przed ciężkimi chorobami zakaźnymi. Szczepienia uczą nasz system odpornościowy jak rozpoznawać i walczyć z bakteriami i wirusami. Poza tym wokół nas są osoby, które z różnych powodów nie mogą być zaszczepione. Dla nich jedyną tarczą i szansą uniknięcia choroby jest to, że inni zostali zaszczepieni

Akcja Promocja szczepień ochronnych „ Zaszczep się przeciw Covid-19! Dla siebie i dla mnie” jest działaniem edukacyjnym realizowanym w wałbrzyskich przedszkolach i szkołach podstawowych .Jest to akcja lokalna opracowana przez pracowników Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Wałbrzychu w związku z koniecznością podjęcia działań edukacyjnych w czasie pandemii SarsCov-2 w zakresie promocji wiedzy nt. szczepień ochronnych. Zakłada bezpośrednią edukację dzieci i osób z otoczenia dzieci w zakresie istoty i potrzeby szczepień ochronnych szczególnie przeciw Covid-19. Planuje się objęcie działaniem ok 3000 dzieci i rodziców.

II. Cele programu

Wzrost poziomu wiedzy dzieci i rodziców na temat ochrony przed zakażeniem chorobami przenoszonymi droga kropelkową. Nabycie umiejętności właściwych zachorowań minimalizujących ryzyko zakażenia. Kształtowanie umiejętności podejmowania racjonalnych decyzji w zakresie zdrowia szczególnie dotyczących szczepień przeciwko COVID- 19