Nasza szkoła już po raz piąty była współorganizatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na terenie Wałbrzycha. W tym roku Festiwal odbył się 12 października. Podczas tegorocznego Festiwalu mieliśmy zaszczyt gościć na terenie naszej szkoły p. mgr Artura Rokosa- fizyka z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pan Artur przygotował wykład i pokaz pt:” O wodzie słów kilka”. W zajęciach uczestniczyli uczniowie kl. IV- VI naszej szkoły oraz uczniowie kl. V z ZSP nr 2 w Wałbrzychu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przygotowanego dla nich wykładu, aktywnie uczestniczyły w pogadance, z dziecięcą ciekawością oglądały doświadczenia. Ta nietypowa lekcja była dobrą okazją na utrwalenie i pogłębienie wiadomości n/t wody i zjawisk fizycznych z nią związanych.
W tym samym dniu uczniowie kl. V i VI pod kierunkiem nauczycielki przyrody p. Małgorzaty Opali przygotowali i zaprezentowali na terenie swojej szkoły ciekawe i atrakcyjne doświadczenia fizyczno- chemiczne pod tytułem: PROSTE KSPERYMENTOWANIE.
Doświadczenia zaprezentowane przez uczniów były bardzo atrakcyjne i ciekawe, bezpieczne, nie wymagały specjalistycznego sprzętu, a jedynie materiałów i przedmiotów codziennego użytku, np. jajka, balony, soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, woda, świeczka, mleko, barwniki spożywcze itp. Eksperymenty te w sposób bardzo przystępny ułatwiają zrozumienie zagadnień przyrodniczych. Pokazy obejrzeli uczniowie naszej szkoły oraz goście – wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wałbrzychu. „Naukowcy” z PSP nr 17 pokazali swoje umiejętności w takich m. in. doświadczeniach jak:
Tornado w butelce
Zaczarowane balony
Trik ze świeczką
Skaczące jajko
Jak obrócić jajko w kieliszku
Zasysanie słoika
Balansujące sztućce
Wybuch wulkanu
Kilka sztuczek z jajkami
Obrazy na mleku malowane
Czy balon może być magnesem
Jak unieść do góry szklankę za pomocą balonu
Gaszenie świeczki CO2

Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej, przyjacielskiej i naukowej atmosferze.
Wszystkim uczniom, którzy przygotowali doświadczenia należą się podziękowania i gratulacje za godne promowanie szkoły i nauki.

Opala Małgorzata