Dnia 25.05.2018 r. klasa : I a, III b i III c odbyły wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Muzeum położone jest w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdrój, w Pstrążnej i działa jako skansen od 1984 r. Ten, jedyny skansen na Dolnym Śląsku powstał w oparciu o stare domy w Pstrążnej i wzbogacony przez zwiezienie do Pstrążnej zabytkowych obiektów  budownictwa drewnianego z całego Pogórza Sudeckiego. Tym sposobem domy te zostały uratowane przed zniszczeniem. Można je oglądać i podziwiać, a także dawniejsze mistrzostwo ciesielskie. Każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku.

Skansen jest położony malowniczo, na zboczu, widać wszystkie obiekty, włącznie z ludowym amfiteatrem, dzwonnicą alarmową i kapliczkami. Z najwyższego miejsca na którym znajduje się wiatrak, widać przepiękną Śnieżkę i całe pasmo Karkonoszy.

Dużą atrakcją była zajęcia edukacyjne na temat  pieczenia chleba tradycyjnymi metodami w oryginalnym piecu chlebowym i  pieczenie kiełbasek przy wspólnym ognisku. Ponadto uczniowie poznali bogatą historię Kudowy, obejrzeli wystawy rękodzieła rzemiosła artystycznego i  malarstwa.

 

Violetta Ilejko