Miło nam poinformować, że w ramach zadania konkursowego „Razem działamy, czysto oddychamy”, wykonaliśmy  ogród wertykalny na ścianie jednego z korytarzy naszej szkoły. ☘️🌱🍃🌿🌴. W akcję była zaangażowana cała społeczność szkolna. Uczniowie z chęcią przyjęli pomysł, aby jedna ze ścian korytarzy tworzyła zielony ogród, w myśl tego, że zielone rośliny produkują tlen i oczyszczają powietrze, a dodatkowo ich soczysty zielony kolor wpływa kojąco na nasze emocje. Uczniowie i ich rodzice zostali poproszeni o przyniesienie zielonych roślin, które zawisną na ścianie ( w akcji przynoszenia roślin brali również udział wszyscy pracownicy szkoły), akcja spotkała się z nieoczekiwanie dużym odzewem i w krótkim czasie zebraliśmy zdecydowanie więcej roślin. niż oczekiwaliśmy – za co serdecznie dziękujemy. W akcję włączył się również Miejski Zakład Usług Komunalnych, który przekazał nam pokaźną partię roślin zielonych stosowanych specjalnie w ogrodach wertykalnych oraz Urząd Miasta, który pomógł nam dofinansować części montażowo-konstrukcyjne, a także sam ogrodnik miejski, Pan Michael Liguz, który podzielił się z nami swoimi pomysłami, spostrzeżeniami oraz doświadczeniem. Po zebraniu potrzebnych materiałów z zaangażowaniem zabraliśmy się do montażu oraz prac ogrodniczych. We wszystkie prace włączeni byli chętni uczniowie oraz nauczyciele. Mimo tego, że ogród został przewidziany tylko na jednym z korytarzy, zaangażowanie wykazali uczniowie i rodzice ze wszystkich klas 1-8. Po ogłoszeniu pomysłu zespół konkursowy przeprowadzał  rozmowy w każdej klasie, na temat tego co uczniowie myślą na temat takich ogrodów, czy uważają, że są potrzebne a jeśli tak to dlaczego i co dają nam takie rośliny w najbliższym otoczeniu.

Już po samej finalizacji projektu wszyscy byliśmy zachwyceni efektem. Ogród wertykalny ożywił przestrzeń korytarza oraz wniósł powiew świeżości w mury szkoły (uczniowie i nauczyciele wchodzący na korytarz z ogrodem sami stwierdzali, że powietrze na tym piętrze i w pobliżu ogrodu jest zupełnie inne – świeże, „soczyste” i „jak w dżungli”).

Samo tworzenie ogrodu oraz efekt finalny wywołały ogrom pozytywnych emocji i wrażeń. Otrzymaliśmy nie tylko przepiękną przestrzeń poprawiającą jakość powietrza ale i wspaniałe miejsce do wypoczynku. Pobudziliśmy kreatywność uczniów, wpłynęliśmy na ich postrzeganie najbliższego otoczenia a poprzez rozbudzenie zainteresowania i zaangażowania uczniów wpłynęliśmy na wzmocnienie ich więzi ze szkołą. Biorąc udział w konkursie  zyskaliśmy  fantastyczną przestrzeń wpływająca na poprawę jakości powietrza oraz na komfort i samopoczucie uczniów i pracowników szkoły . Odzew na pomysł przerósł nasze oczekiwania. Dzięki udziałowi w konkursie odkryliśmy moc wspólnego działania oraz potrzebę tworzenia takich miejsc. W konsekwencji w najbliższych dniach nasz pomysł zostanie zrealizowany na kolejnych dwóch korytarzach a w planach docelowo jest ogród wertykalny na każdym z korytarzy naszej szkoły.

 Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w wykonanie tego projektu! ❤️❤️💪💪

Trzymajcie kciuki za wyniki konkursu👍👍🍀🍀

A. Szymczak