Uczniowie z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Wałbrzychu świętowali w dniu 20. 11. 2019 r. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu brał udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza placówka , która zorganizowała w ramach tego dnia konkursy plastyczne na najciekawszy plakat poświęcony prawom dzieci. Plakatami została przyozdobiona szkoła. Odbyła się tego dnia uroczysta akademia podczas której uczniowie w rymowankach i wierszach oraz prezentacji pt: Bezpieczne dzieciństwo” przypomnieli Prawa Dzieci. Solidaryzując się z dziećmi na całym świecie uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na niebiesko lub mieli przypięte niebieskie kokardki. Przed obchodami tego święta nauczyciele przeprowadzili lekcje nt. praw dzieci, Konwencji o Prawach Dziecka.

 

                                                                                                                 Opala Małgorzata